Technologia OLED już na horyzoncie

Cze 25, 2012 autor:

Wielkimi krokami zbliża się już do naszych sklepów kolejna rewolucja technologiczna jeśli chodzi o telewizory. Pojedynek pomiędzy telewizorami typu LCD, plazmami i LED nadal nie jest rozstrzygnięty, a tymczasem producenci planują już wprowadzenie do masowej produkcji odbiorników jeszcze “szybszych, lepszych i droższych”. Technologia OLED, bo o niej mowa, pozwala stworzyć telewizory o grubości 4mm (to mniej niż w przypadku większości smartfonów na rynku) i jeszcze lepszej niż dotąd oferowanej jakości obrazu.

Kto pierwszy ten lepszy!

Walka o to, kto będzie mógł się szczycić mianem pioniera jeśli chodzi o wprowadzenie najnowszej technologii trwa. Na kolejnych prezentacjach i targach Samsung i LG (premiery telewizorów obu firm miały miejsce na początku maja) prezentują świeżo wyprodukowane OLEDy, które robią na widzach ogromne wrażenie. Obie firmy, mimo iż już zapowiedziały, że telewizory OLED pojawią się w sklepach jeszcze w tym roku, nadal walczą ze stosunkowo wysokimi kosztami produkcji. Dopóki zaś technologia wytwarzania nie zostanie dopracowana ceny nowych super – telewizorów będą wysokie. Najprawdopodobniej cena pierwszych egzemplarzy może sięgać nawet 25 000 zł.

Na czym polega technologia OLED?

źródło: Samsung

Rozszyfrowanie terminu oled oznacza, że do produkcji ekranów użyte zostały organiczne diody elektroluminescencyjne ( po angielsku Organic Light-Emitting Diode). Co nam one dają? W największym skrócie jest to przyszłość telewizji. Najważniejsze zaś aspekty techniczne to:

  • samoistne świecenie pikseli

Nie wymagają dodatkowego podświetlenia tylnego. I to właśnie to rozwiązanie pozwoliło tak znacząco wpłynąć na wymiary nowych odbiorników.

  • cienki i elastyczny ekran

Odbiorniki plazmowe (najbardziej zbliżone konstrukcyjnie do OLEDów) są stosunkowo cienkie, ale cechują się też dużą kruchością. Tymczasem najnowsza konstrukcja pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć grubość ekranu i dodatkowo, w zależności od powłoki stanowiącej podłoże (czyli na przykład plastik lub folia) zwiększyć jego elastyczność – nawet do poziomu, kiedy ekran będzie można zwinąć jak karton!

Trzeba przyznać, że telewizor o grubości 4 mm robi wrażenie. Warto też zaznaczyć, że również waga najnowszego typu produktu jest imponująco mała. Na większości dotychczas zorganizowanych targów i pokazów prezentowany był telewizor o przekątnej 55 cali, którego waga wynosiła zaledwie 7,5 kg (dla porównania telewizor plazmowy o analogicznej przekątnej waży średnio 30 kg).

Istnieją jednak pewne wady, których inżynierom zarówno Samsunga jak i LG jeszcze nie udało się rozwiązać – telewizory OLED są narażone na uszkodzenia spowodowane wilgocią. Trwają też prace nad wydłużeniem żywotności tych odbiorników (gdyż w porównaniu z trwałością plazm wyniki nadal nie są zadowalające).. Najprawdopodobniej głównie ze względu na koszty zakupu upłynie trochę czasu zanim telewizory OLED zagoszczą w naszych domach. Czy będzie to kolejny przełom w branży elektronicznej czy może jednak konsumenci pozostaną przy dotychczasowych rozwiązaniach?

źródło: otosprzet/Samung, LG
Nowości, sprzęt RTV - obraz