Electrolux – odkurzacze z morza

Cze 22, 2012 autor:

Działania proekologiczne to coś, na co w ostatnim czasie bardzo mocno stawiają prawie wszyscy producenci sprzętu AGD. Jednak projektem, który zasługuje na największe wyróżnienie, jest ten stworzony w 2010 roku przez firmę Electrolux. Nosi on nazwę Vac from the sea, czyli Odkurzacz z morza.

Głównym celem, jaki podczas tworzenia projektu Odkurzacz z morza przyjęła firma Electrolux, było zwrócenie uwagi jak największej liczby użytkowników na „plastikowy paradoks”. Chodzi o to, że morza i oceany (tak ich części bardziej „dzikie”, jak i te stale eksploatowane przez człowieka) pełne są plastikowych śmieci, podczas gdy na lądzie brakuje tego tworzywa, które można by poddać recyklingowi, tworząc z niego na przykład ekologiczne domowe urządzenia.

Logo Vac from the sea, źródło: Electrolux

Pierwszym etapem akcji było nawiązanie współpracy z dwoma dużymi organizacjami, które zajmują się badaniem mórz i oceanów, informowaniem na temat ich globalnego zanieczyszczenia oraz wdrażaniem strategii mających przywrócić równowagę wodnych ekosystemów. Pierwszą z nich jest mająca siedzibę w Kalifornii Algalita (Algalita Marine Research Foundation), drugą zaś – 5 Gyres z Los Angeles.

Kolejną częścią projektu było, oprócz kampanii promocyjnej dotyczącej między innymi tego, jak zanieczyszczenia mórz i oceanów wpływają na życie ludzi, zwierząt i roślin, zbieranie plastikowych śmieci na brzegach, dnach i powierzchniach wód Oceanu Indyjskiego, Oceanu Spokojnego, Morza Śródziemnego, Morza Północnego i Morza Bałtyckiego. W zbiórce brali udział między innymi przedstawiciele Electroluxa, Algality i 5 Gyres, a także liczne grono członków różnych stowarzyszeń ekologicznych i wolontariusze z całego świata.

Zbiórka bałtyckich śmieci odbywała się w Szwecji, Polsce i na Łotwie. W Polsce Electrolux nawiązał współpracę ze Stacją Morską Hel Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, dlatego też śmieci zbierano właśnie na Półwyspie Helskim. Akcja odbyła się w połowie sierpnia 2011 roku. Zebrano głównie plastikowe skrzynki, butelki, resztki sieci, a także różnorodne plastikowe opakowania, zabawki czy nawet buty.

Morze Północne, Ocean Indyjski, Morze Śródziemne, źródło: Electrolux

Śmieci uzyskane podczas zbiórki poddane zostały przemysłowemu przetworzeniu, dzięki któremu powstały z nich obudowy pięciu odkurzaczy Electrolux Ultra One. Każdy z nich został zaprojektowany tak, by był mozaiką wzorów z odpadów zebranych w danym akwenie wodnym, czyli Oceanie Indyjskim, Oceanie Spokojnym, Morzu Śródziemnym, Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim. Efekty pracy projektantów widoczne są na zdjęciach i poniższym filmie.

Krótki film o akcji Odkurzacze z morza

Niestety odkurzacze z morza nie są obecne w regularnej sprzedaży. Jednak wraz z rozwojem projektu Electrolux planuje zmienić tę sytuację. Producent zapowiada, że jego celem jest, by produkty te mogły się znaleźć w każdym domu.

źródło: otosprzet / Electrolux
małe AGD - sprzątanie, Nowości