Dlaczego warto prasować parą?

Lut 11, 2016 autor:

Od dłuższego czasu rośnie moda na prasowanie parowe. Producenci żelazek coraz częściej w swojej ofercie mają generatory pary oraz urządzenia prasujące za pomocą pary wodnej. Czy rzeczywiście warto zmienić żelazko na parowe?
Nieustannie rosnąca moda na żelazka parowe i różnego rodzaju prasowalnice generuje duże zainteresowanie tego typu technologią wśród klientów. W krajach zachodnich rewolucja prasowania parowego dokonała się już dawno, obecnie ten trend przychodzi również do Polski. Nie wszyscy zdążyli się jednak przekonać, na czym polega różnica w prasowaniu parą w porównaniu do tradycyjnych żelazek. Jako, że prasownie parowe to nowsza technologia, która sukcesywnie zastępuje tradycyjną metodę musi nieść za sobą korzyści i ułatwienia.

Zatem dlaczego warto prasować parą?

Przede wszystkim jest to oszczędność czasu. Dobre systemy do prasowania i generatory pary pozwalają prasować znacznie szybciej i wydajniej. Para wodna pod odpowiednim ciśnieniem przenika prasowany materiał i natychmiast go wygładza. Dzięki temu możemy prasować wiele warstw na raz. Ręczniki czy pościel można prasować od razu złożone pod wymiar półki, w której je przechowujemy. Prasowanie parowe skraca czas prasowania nawet o połowę.

Kolejna zaleta to łatwość prasowania parowego, które nie wymaga od nas wiedzy odnośnie tkanin oraz temperatur ich prasowania. Dzięki teflonowej nakładce na stopę żelazka wszystkie tkaniny można prasować jedną temperaturą uzyskując zawsze doskonały efekt. Najlepsze systemy do prasowania posiadają aktywną deskę do prasowania, która dzięki wbudowanym wentylatorom sama odpowiednio układa i przytrzymuje tkaninę na stole. Ponadto żelazka wyposażone w automatyczną kontrolę pary same generują odpowiedni strumień pary zawsze wtedy, gdy skierujemy je w stronę zagnieceń.

Prasowanie parą daje szybkie i trwałe efekty ponieważ nie odbywa się na skutek wysokiej temperatury. Rozdrobniony strumień delikatnej suchej pary przenika tkaninę na poziomie poszczególnych włókien, dzięki czemu tkanina wygładza się szybko, a zagniecenia nie wracają po czasie przechowywania w szafie.
Prasując parą dbamy też o o tkaniny. Parą można prasować wszystkie rodzaje tkanin, również te najdelikatniejsze. Dzięki specjalnej nakładce teflonowej stopa żelazka nie nagrzewa się w niebezpieczny dla materiałów sposób. Podczas prasowania tradycyjnego traktowane gorącym żelazkiem tkaniny szybko tracą swój blask, często przebarwiają się i wybłyszczają, co widać szczególnie na ciemnych tkaninach.

Para daje również możliwość szybkiego odświeżenia materiałów. A przecież często zdarza się, że potrzebujemy szybko założyć jakieś ubranie, które po wyjęciu z szafy nie wygląda atrakcyjnie. Dzięki generatorom pary odświeżysz je w parę chwil nadając im świetnego wyglądu jednocześnie pozbywając się wszelkich zapachów. Ponad to para ma właściwości dezynfekujące. Wyprasowane parą tkaniny stają się zdezynfekowane z drobnoustrojów oraz pozostałości ze środków czyszczących. Ma to ogromne znacznie w przypadku osób cierpiących na różne alergie oraz dolegliwości skóry. Dezynfekować należy również ubranka dziecięce, pluszaki, pościel i bieliznę.

Często mamy do uprasowania tkaniny zdobione, które jest łatwe dzięki wykorzystaniu pary. Prasowanie parowe znacznie ułatwia wygładzanie kreacji o skomplikowanych krojach oraz zdobieniach takich jak aplikacje gumowane, cekiny i kamienie. Dzięki teflonowej nakładce nic nie przylgnie do żelazka, a strumień pary doskonale wygładzi zaszewki i materiał pod zdobieniami. Prasować można nawet z niewielkiej odległości nie dotykając tkaniny, co doskonale sprawdzi się w przypadku materiałów z długim włosem jak np. angora.

prasowanie parą

materiały prasowe

Możemy też prasować w pionie, co jest jedną z najbardziej efektownych i przydatnych funkcji, ponieważ łatwo wyprasujemy wiszące zasłony i kotary oraz cały szereg garderoby codziennej. Prasowanie i odświeżanie odzieży wierzchniej również będzie łatwiejsze dzięki parze. Cięższa odzież wierzchnia, którą niegdyś zmuszeni byliśmy oddawać do prali, może teraz być z powodzeniem pielęgnowana w domu. Prasownie i odświeżanie parą płaszczy, jesionek, marynarek i żakietów jest łatwe i szybkie. Zimowe kurtki dzięki odświeżeniu puchu będą równomiernie wypełnione i ciepłe jak nowe. I w końcu odzież wizytowa, jak garnitury, marynarki,  garsonki i żakiety. Mało, kto podejmuje się prasowania w domu odzieży wizytowej, a dzięki technologii prasowania parą jest to możliwe i łatwe. Duża skuteczność pary wodnej usunie zagniecenia z niespotykaną dokładnością, a teflonowa nakładka zapobiegnie uszkodzeniu podszewek, krawatów, białych koszul i czarnych błyszczących tkanin. Aktywna deska do prasowania dodatkowo ułatwi układanie tkanin i pozwoli uzyskać profesjonalne efekty.

prasowanie parą

materiały prasowe

Jedyną pozorną wadą generatorów pary jest ich cena, która jest większa niż cena tradycyjnych żelazek. Jednak solidny sprzęt parowy posłuży z pewnością długi czas dając ogromne korzyści i oszczędności, które błyskawicznie się zwrócą. Zaczynając od czasu i energii oraz zaoszczędzonych wydatkach na pralnie kończąc na tym, iż prasowane tkaniny nie będą niszczyły się tak szybko jak podczas prasowania gorącym żelazkiem.

Szwajcarska marka Laurastar specjalizująca się w produkcji urządzeń do prasowania parowego do użytku domowego, na podstawie danych z rynków zachodniej Europy i USA, prognozuje, iż zmiana technologii prasowania to jedynie kwestia czasu. Efekty, korzyści i oszczędności, jakie daje prasowanie parowe są tak znaczne, że tradycyjne prasowanie z pewnością w niedalekiej przyszłości zostanie zmarginalizowanie.

małe AGD - sprzątanie